Maminčina ňadra jsou od přírody moudrá. Každé kojící mamince se dříve či později produkce mléka stabilizuje přesně podle potřeb miminka. Ano, až tak dokonalé je naše tělo. Nabízí miminku pouze tolik, kolik skutečně vypije.
Během kojení však může nastat tzv. LAKTAČNÍ KRIZE, kdy z nějakého důvodu kojící matka nedokáže plně uspokojit nutriční požadavky miminka. Obvykle se jedná o přechodné období. Tato několika dní trvající fáze může zvýšit nutriční potřeby, které jsou nezbytné pro růst a vývoj dítěte.

NEZBYTNÁ JE PODPORA V RODINĚ, KLID A POHODA
Určitě zachovejte klid a nesahejte po lahvi s umělým mlékem!
Obecně platí, že častější stimulace bradavek, dostatek kvalitního jídla, dostatečný příjem tekutin a psychický klid by měly zajistit mateřskému organismu prostor na výrobu mléka. Dopřejte si psychickou pohodu a snažte se dítě co nejvíce přikládat nebo přikládat podle jeho potřeb, přičemž zvláště dodržujte pravidelnost při nočním kojení. Nechcete-li dítě budit, můžete v určitých časových intervalech odsávat nebo odstříkávat mléko. Tím podpoříte své tělo k vyšší produkci mléka.
NOČNÍ KOJENÍ
Prolaktin je hormon, který stimuluje laktaci po porodu a je produkován především v noci. Častým přikládáním během noci dáváte svému tělu impuls ke zvýšení produkce mléka. Pokud během noci nedochází k kojení, nedochází ani k stimulaci, a následkem toho může nastat nedostatek mléka. Maminka dostává od miminka signál, že není potřeba vyrábět tolik mléka, a produkce se snižuje. Kojte dostatečně dlouho, aby se miminko napilo i vydatného zadního mléka. A pokud miminko hezky spí a nechcete ho budit, snažte se alespoň mléko odsát nebo odstříkat.

MOŽNÉ DŮVODY LAKTAČNÍ KRIZE
- Hormonální výkyvy, při nichž může klesat hladina prolaktinu, hormonu zodpovědného za úspěšné kojení. Mezi hormonální výkyvy patří menstruace, ovulace, antikoncepce a poruchy sekrece štítné žlázy.
- Špatná technika kojení (poraďte se se svou laktační poradkyní)
- Stres, vyčerpání, chronická a neřešená únava
- Zánět mléčné žlázy
- Chřipka, viróza, …
- Nasazení bezmléčné a bezlepkové diety (často se to děje, když miminka trápí bolesti bříška a maminka se snaží upravit stravu, aby miminko netrpělo nadýmáním)
- Růstový spurt – dítě roste rychleji a najednou potřebuje více energie (chvíli trvá, než se laktace opět upraví k potřebám dítěte)
JAK PŘEDCHÁZET LAKTAČNÍ KRIZI
- Klid a odpočinek
- Kvalitní strava – nedržte diety
- Dostatečný příjem tekutin (ideálně tři litry čisté vody denně)
- Pravidelný režim u miminka i u maminky
- Spánek
- Pobyt na čerstvém vzduchu
- Vyhýbejte se stresovým situacím!
- Držte svá prsa v teple
- Neusněte na vavřínech. I když kojíte bez problémů a máte prsa stále nalitá, kontrolujte pravidelný příjem potravin a tekutin u sebe i pravidelné noční i denní přikládání dítěte.
OBDOBÍ, KDY LAKTAČNÍ KRIZE VZNIKÁ NEJČASTĚJI
- 6. až 12. den (během šestinedělí je laktace velmi vydatná, poté začne matčin mozek regulovat laktaci dle potřeb miminka)
- 4. týden
- 6. až 8. týden
- 3. měsíc – 6. měsíc

DOBA TRVÁNÍ LAKTACE
Tělo potřebuje přibližně dva dny, aby se přizpůsobilo zvýšeným potřebám miminka, ale může to trvat i déle. Zpravidla však laktační krize netrvá déle než jeden týden.
PROSPÍVÁ MÉ DÍTĚ?
Pokud máte pochybnosti, sledujte mokré pleny; za den by jich mělo být 6–8. Moč by měla být světlá a neměla by mít příliš silný zápach. U stolice sledujte její zabarvení; neměla by být zeleně zbarvená. Pokud máte pochybnosti, vždy se poraďte se svým pediatrem nebo laktační poradkyní.
LAKTAČNÍ KRIZE NENÍ…
Období, kdy z věčně nalitých ňader se stávají prsa měkká až povadlá, nezahrnujeme pod laktační krizi. ňadra si pouze zvykla na svou novou roli a množství mléka se snížilo na míru, kterou vaše děťátko přesně potřebuje. Nabídka se přizpůsobila poptávce. 😊

JAK ZATOČIT S LAKTAČNÍ KRIZÍ
Je dobré nechat dítě sát tak dlouho a tak často, aby se zvýšila tvorba mléka. Sání ovlivňuje hladinu hormonu, který podporuje tvorbu mléka. Je důležité kojit často a střídat prsy. Nejdříve začněte tím prsem, které jste používala naposledy. Před kojením je důležité prsa nahřát a jemně namasírovat, například mandlovým olejem s kapkou geránie. 😊
Kojte co nejvíce
- Kojte dostatečně dlouho, aby se miminko napilo i z vydatnějšího zadního mléka.
- Kojte pravidelně v noci a snažte se snižovat intervaly mezi kojením.
- Mezi kojením mléko odsávejte, aby se podpořila produkce.
- Udržujte délku kojení na přibližně 30 minut a potom ještě odsávejte, pokud je to potřeba.
- Nechte si zkontrolovat techniku kojení od laktační poradkyně.
- Kojte z obou prsů; tím, s kterým jste skončila, začněte další kojení.
- Dbejte na dostatečný příjem tekutin a kvalitní stravu.
POKUD MÁTE SVÉ MLÉKO ZAMRAZENÉ, POUŽIJTE ALTERNATIVNÍ ZPŮSOBY DOKRMOVÁNÍ, NE LÁHEV! (například cévkou nebo stříkačkou přímo u prsu)
BUĎTE V POHODĚ! Miminko možná trochu zhubne, ale nebojte, ono to dohoní. 😊
Buďte s miminkem v kontaktu kůže na kůži, což vede ke zvýšené tvorbě mléka. V průběhu kojení si zavřete oči a vizualizujte si, jak mléko proudí skrze vás až k miminku.
UPRAVTE JÍDELNÍČEK A PITNÝ REŽIM
Vyzkoušejte nápoje z kávoviny bez kofeinu s mlékem, mléčné výrobky, tvaroh a speciální mléčné nápoje pro maminky. Pijte kojící nebo fenyklový čaj. Před každým kojením vypijte hrnek.

DOSTATEK TEKUTIN JE ZÁKLADEM DOBRÉ TVORBY MLÉKA.
Vypijte alespoň dva, ideálně tři litry čisté vody denně. Pitný režim je pro tvorbu mléka nesmírně důležitý!
Vývary hovězí, nebo kuřecí Vám dodají vám potřebnou sílu.
Dbejte na to, aby Vaše strava byla pestrá a vyvážená. Dopřejte si kvalitní maso, vejce, ryby, čerstvé ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Pozor na nadýmavé potraviny – kapustu, květák, zelí… a na citrusy a jahody, které mohou u dětí vyvolat alergické reakce.
TĚLO NA TĚLO, KŮŽE NA KŮŽI
Bonding kůže na kůži napomáhá v ranému věku dětí nejen k utváření úzké vazby mezi matkou a dítětem, ale také pomáhá ke správné a hojné laktaci. Kůže na kůži, to vám pomůže 😊
DOSTATEK TEKUTIN JE ZÁKLADEM DOBRÉ TVORBY MLÉKA
Vypijte alespoň dva, ideálně tři litry čisté vody denně. Pitný režim je pro tvorbu mléka nesmírně důležitý!
Vývary z hovězího nebo kuřecího masa vám dodají potřebnou sílu. Dbejte na to, aby vaše strava byla pestrá a vyvážená; dopřejte si kvalitní maso, vejce, ryby, čerstvé ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Pozor na nadýmavé potraviny – jako jsou kapusta, květák a zelí – a na citrusy a jahody, které mohou u dětí vyvolat alergické reakce.
TĚLO NA TĚLO, KŮŽE NA KŮŽI
Bonding kůže na kůži napomáhá v raném věku dětí nejen k utváření úzké vazby mezi matkou a dítětem, ale také pomáhá ke správné a hojné laktaci. Kontakt kůže na kůži vám pomůže! 😊
NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI LAKTAČNÍ KRIZI
- Nedostatečné přikládání
- Slabá stimulace prsních bradavek
- Časté dokrmování umělým mlékem
- Nedostatečný přísun tekutin
- Psychická nepohoda matky
- Nízká podpora tvorby mléka
- Nedostatečné noční kojení
POMOC V PODOBĚ BYLINEK, HOMEOPATIE A AROMATERAPIE
Citlivě zvolené směsi léčivých rostlin dodávají maminkám potřebné vitamíny a minerální látky, příznivě ovlivňují metabolismus, podporují tvorbu mateřského mléka a působí proti nadýmání.
VHODNÉ BYLINKY: meduňka lékařská, pravá bazalka, kmín, kopřiva, fenikl, anýz, kopr, aronie, mateřídouška, květ heřmánku, řecké seno, jestřabina lékařská.
Než začnete bylinky používat, poraďte se se svým lékařem nebo laktační poradkyní.
HOMEOPATIE: pro podporu laktace i při laktační krizi – Ricinus communis 5CH (2x denně 5 granulí).
Aromaterapie: mandlový olej s kapkou geraniové silice (uvolňuje stres a úzkost), geraniové mýdlo (dostupné u Nobilis Tilia).

MAMINKY VYDRŽTE, STOJÍ TO ZA TO!
Laktační poradkyně: www.dula-simona.cz
LP, dětská sestra, dula
Simona Lazzari